REFERANS:               2017/16

ŞİKAYET EDEN:        Battal İlgezdi (Ataşehir Belediye Başkanı)

ŞİKAYET EDİLEN:    Sabah gazetesi (Genel Yayın Yönetmeni Erdal Şafak)

ŞİKAYET KONUSU:

Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, Sabah gazetesi ve sabah.com.tr’de yayımlanan 26.06.2017 tarihli “CHP’nin PKK’ya Yardımı: ‘Kirli İttifakın’ Belgesi” haberinin, gerçeği aykırı olduğunu, açık iftira ve haksız suçlamalar barındırdığını, Ataşehir Belediyesi’ni karalamaya ve itibarını zedeleme maksadı taşıdığını belirterek şikayet başvurusunda bulunmuştur.

ŞİKAYETE KONU HABERDE ŞU İFADELER GEÇMEKTEDİR:

26.06.2017, “CHP’nin PKK’ya Yardımı: ‘Kirli İttifakın Belgesi” :

 

CHP-PKK işbirliği bir kez daha gün yüzüne çıktı. CHP’li Ataşehir Belediyesi’nin aracının “yardım” adı altında Suriye’deki PKK’lılara malzeme teslim ettiği an fotoğraflarla belgelendi. Skandalın görüntülerinde CHP Milletvekil Veli Ağbaba, FETÖ’nün her eyleminde yer alan Mahmut Tanal, eski CHP Milletvekili Hüseyin Aygün yer aldı. AK Parti Milletvekili Mehmet Metiner’den bu skandala sert tepki geldi. Fotoğraf karesindeki CHP’li isimlerin kimlerle yoldaşlık ilişkisi içinde oldukları bilindiğini vurgulayan Metiner, “Şengal ve Rojava dedikleri bölgeler, PKK terör örgütünün egemenliğinde. Suriye PKK’sına ultra-modern silah yardımında bulunan ABD pekala bölge halkına gıda yardımında da bulunuyordur” dedi. “O zaman şu soru geliyor akla: CHP ve PKK iltisaklı bu yardım girişiminin sembolik anlamı nedir?” ifadesini kullanan Metiner, şunları kaydetti: “Kılıçdaroğlu’nun kimin talimatıyla başlattığı bilinen yürüyüşüne Kandil’deki terör baronları destek çağrısında bulundu. PKK’nın partisi HDP ise bu yürüyüşe omuz vereceğini açıkladı. Bu yardım işte bu ittifakın sembolik bir göstergesi. Bu sembolik yardım, kirli bir ittifakın göstergesi olmasının yanısıra CHP’nin PKK’nın partisi HDP ile kol kola girerek Kürt mahallesinde yeni bir siyasi atraksiyona hazırlandığının da işaretidir. Bu küresel efendilerin talimatıyla gerçekleştirilen kirli bir ittifakın şimdilik sembolik bir küçük adımı bence.”

 

UZLAŞMA VE DİĞER KONULAR:

Sabah gazetesine gönderilen uzlaşma veya herhangi bir talebi olup olmadığına yönelik yazıya belirtilen süre içinde cevap gelmemiştir.

DEĞERLENDİRME VE SONUÇ:

-Haziran ayında, bazı yayın organlarında, Ataşehir Belediyesi’ni terör örgütüne yardım etmekle suçlayan yayınlar yapılmıştır. Belediye, bu konuda üst üste 2 kamuoyu açıklaması yapmış, iddiaları somut verilere dayanarak yanıtlamıştır. Açıklamalarda, söz konusu haberlere konu edilen yardımların 2014 Eylül ayında, Türkiye’ye sığınmış milyonlarca Irak ve Suriyeli mağdur insan için başlatılan CHP Yerel Yönetimler Konvoyu’na katılım çerçevesinde yapıldığı ve Ataşehir Belediyesi’nin bu kampanyaya 4 TIR dolusu malzeme verdiği anlatılmıştır. Bu yardımın ardından, Irak Türmen Vakfı heyetinin Belediye’ye teşekkür ziyaretinde bulunduğu belirtilmiştir. Yardımların, Sabah gazetesi haberinde geçtiği gibi sınır ötesine; Rojava ve Şengal’e gönderilmediği, Türkiye sınırları içerisindeki kamplarda, resmi devlet görevlilerinin koordinasyon ve yönetiminde dağıtıldığı ifade edilmiştir. Aynı dönemde, başta Kızılay olmak üzere çeşitli STK ve parti yardım kampanyalarının bölgeye ulaştığına dikkat çekilmiştir. Medyada yer alan fotoğraflardaki Rojava ve Şengal yazılarının o bölgelerden gelen mültecileri temsil ettiği, sınır ötesine yardım aracı gönderilmediği tekrar vurgulanmıştır. Bu açıklamalar daha sonrasında ilgili gazete tarafından dikkate alınmadığı gibi, bunların aksini gösterir herhangi bir bulguya haberde veya sonrasında yer verilmemiştir; ilgili haber de web sitesinde aynı şekilde yer almaya devam etmiştir. Bu bakımdan, “şekli gerçekliğin” araştırılması konusunda mesleki özen yükümlülüğüne uyulmadığı anlaşılmaktadır.

-Öte yandan, küçük düşürücü ve hatta suç teşkil eden ithamlar içeren bu haberin, bir başka şirketin sahip olduğu Takvim gazetesinden özetlenerek alınmış olması da dikkat çekici bir husustur. Başka bir yayın organının, Basın Meslek İlkeleri’ne aykırı haberinin paylaşılması, şikayet edilenlerin kamu yararına uygun yayıncılık maksadıyla hareket edip etmedikleri konusunda şüphe uyandırıcıdır.

-Sabah gazetesi, Ataşehir Belediyesi’nin cevap ve düzeltme taleplerine karşılık vermemiştir.

-Yukarıdaki sebeplerden, Sabah gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Erdal Şafak’a,

Basın Meslek İlkeleri’nin “Kişileri ve kuruluşları, eleştiri sınırlarının ötesinde küçük düşüren, aşağılayan veya iftira niteliği taşıyan ifadelere yer verilemez.” diyen 4. maddesi,

“Soruşturulması gazetecilik olanakları içinde bulunan haberler, soruşturulmaksızın veya doğruluğuna emin olmaksızın yayınlanamaz.” diyen 6. maddesi,

“Yasaların suç saydığı eylemler, gerçek olduğuna inandırıcı, makul nedenler bulunmadıkça kimseye atfedilemez.”diyen 10. maddesi,

“Basın organları, yanlış yayınlardan kaynaklanan cevap ve tekzip hakkına saygı duyarlar” diyen 16. maddesi uyarınca “KINAMA” verilmesine oybirliğiyle karar verilmiştir.

Sabah gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Erdal Şafak’a, Basın Meslek İlkeleri’nin 4., 6., 10. ve 16. maddeleri uyarınca “kınama”.

Yazı dolaşımı


Feedback