tempobet


Basın Konseyi Yüksek Kurulu, Zekeriya Öz Vekili Av. Yavuz Taşçı’nın , 14 Mayıs 2015 Tarihinde Sabah Gazetesi’nde Yayınlanan, “Bunlar Hakim Veya Savcı Değil Militan-Bunlar Katil Zanlısı” Başlıklı Haberle Ilgili Başvurusuna Ilişkin, “Yersizlik” Kararı Vermiştir.

KARAR

ŞİKAYET EDEN:
Zekeriya Öz
Vekili Av. Yavuz Taşçı

ŞİKAYET EDİLEN:
Erdal Şafak
Sabah Gazetesi G.Y.Y

Şefik Çalık
Sorumlu Yazı İşleri Müdürü

Fatih Ulaş
Sabah Gazetesi Muhabiri

ŞİKAYETİN KONUSU: Zekeriya Öz Vekili Av.Yavuz Taşçı, Sabah Gazetesi’nin 14 Mayıs 2015 tarihinde yayınlanan, “Bunlar hakim veya savcı değil militan-Bunlar katil zanlısı” başlıklı haber şöyle;
“HSYK kararıyla görevden alınan hâkim ve savcılar için Paralel medyanın başlattığı “Karar hukuksuz” kampanyası, bu isimlerin baktığı davaların mağdurlarını isyan ettirdi: Bu kişilerin hukukla ilgisi yok. Hepsi de hâkim ve savcı görünümlü militanlar”
Başvuru konusu haberde, doğrudan Zekeriya Öz’e isnat edilen bir suç yoktur. Haber başlığında ve içeriğinde kullanılan, “militan” ifadesi, muhabir tarafından yazılmamış olup, iddia edilen olaydaki mağdurların kendi beyanlarıdır.

UZLAŞMA VE DİĞER KONULAR: Taraflardan herhangi bir yeni talep ve başvuru gelmemiştir.

DEĞERLENDİRME VE SONUÇ: Basın Konseyi Yüksek Kurulu’nun 5 Ağustos 2015 tarihinde yaptığı toplantıda, 14 Mayıs 2015 tarihinde yayınlanan “Bunlar hakim veya savcı değil militan-Bunlar katil zanlısı” başlıklı haber incelenerek aşağıdaki kararı vermiştir;
Yüksek Kurul, 14 Mayıs 2015 tarihinde yayınlanan, “Bunlar hakim veya savcı değil militan-Bunlar katil zanlısı” başlıklı haberin başlığında kullanılan “militan” ifadesinin, haberde görüş alınan 3. Şahıslara (Eski Hava Kuvvetleri Başsavcısı Emekli Hakim Albay Ahmet Zeki Üçok) ait olduğunu tespit etmişlerdir. Bu nedenle Yüksek Kurul, gazetenin haberinde Zekeriya Öz’e yönelik, isnat edilen bir ifade bulunmadığından şikeyetin “Yersizliği” ne karar vermişlerdir.

Karar No: 2015/ 175
———————
Not: Basın Konseyi Sözleşmesi ve Çalışma Kuralları gereğince, hakkında şikâyette bulunulan medya grubu veya gazeteciyle ilişkisi olan Yüksek Kurul üyeleri, görüşmelerde oy kullanamazlar.

Sabah Gazetesi ile "Yersizlik Kararı"

Yazı dolaşımı


Feedback