24.12.2016

 

KARAR

Ali Serdar Pedükcoşkun vekili Av. Bahadır Mete’nin şikayette bulunduğu 1 Aralık 2016 tarihli Sabah gazetesi eki Egeli Sabah’ta yayımlanan “Yoğun Bakımı Otele Çevirdi” haberi nedeniyle Bölge Yayınları Koordinatörü Şaban Arslan, Haber Müdürü Hülya Ünlü ve Muhabir Ceyhan Torlak’a oy çokluğuyla “uyarı” kararı verilmiştir. Cevap, düzelti ve tekzip hakkını hiçe sayması nedeniyle Sabah gazetesine “kınama” kararı verilmiştir.

 

REFERANS:                    2016/61

ŞİKAYET EDEN:

Ali Serdar PEDÜKCOŞKUN

ŞİKAYET EDİLEN:

Erdal ŞAFAK (Sabah gazetesi GYY)

Metin YÜKSEL (Sabah gazetesi GYY Yrd)

Kemal KÖK (Sabah gazetesi Yayın Koord.)

Şaban ARSLAN (Bölge Yayınları Koord.)

Hülya ÜNLÜ (Haber Müdürü)

Ulaş YILDIZ (Tüzel Kişi Temsilcisi)

Şefik ÇALIK (Sorumlu Müdür)

Ceyhan TORLAK (Muhabir)

 

ŞİKAYET KONUSU:

1 Aralık 2016 tarihli Sabah gazetesi, “Egeli Sabah” ekinde Ceyhan Torlak imzalı “Yoğun Bakımı Otele Çevirdi” başlıklı manşetten verilen haber hakkında İzmir Eşrefpaşa Hastanesi Başhekimi V. – Ali Serdar Pedükcoşkun’un Sabah gazetesi yöneticileri ve muhabiri hakkındaki şikayeti.

 

ŞİKAYETE KONU HABERDE ŞU İFADELER GEÇMEKTEDİR:

01.12.2016 “Yoğun Bakımı Otele Çevirdi” başlıklı haberde:

“Eşrefpaşa Hastanesi Başhekimi Pedükcoşkun, bakıcısı ameliyat edilince Alzheimer hastası kayınvalidesine aylarca hastanede baktı.”

“Rahatsızlanan gelini için İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bünyesindeki Eşrefpaşa Hastanesi’ne başvuran Reyhan Şap, ‘Yoğun bakımda yer yok.” cevabını aldı. Şap, 10 kişilik yoğun bakımda boş yer olduğunu ancak başhekimin kayınvalidesinin gerekmediği halde burada tutulduğunu öğrenince, BİMER’e şikayette bulundu.”

“Şap, yoğun bakım ünitesinde Alzheimer hastasının bu kadar uzun süre kalmasının gerekmediğini herkesin bildiğini, kendilerin haksızlık yapıldığını söyledi. Hastane kayıtlarında Başhekim Serdar Pedükcoşkun’un kayınvalidesi Mübeccel Tobul’un 27 Nisan-24 Kasım arasında 19 kez yatış işlemi yapıldığı görülüyor.”

“İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Eşrefpaşa Hastanesi’nin Başhekimi Serdar Pedükcoşkun’un Alzheimer hastası kayınvalidesi Mübeccel Tobul’u (86) aylarca hastanenin yoğun bakım ünitesinde ağırladığı belirlendi.”

“Şap, yaptığı araştırmada 10 kişilik yoğun bakım ünitesinin boş olduğunu öğrenince Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER) şikayette bulundu. Şap, kişaket dilekçesine, ’25 Eylül 2016’da hastama yoğun bakım gereksinimi oldu. İzmir Büyükşehir Belediyesi Eşrefpaşa Hastanesi’ne götürmek istedim. Ancak oradaki yoğun bakıma sadece kendi hastalarının alındığını, nöbetçi doktorun da biyokimya ya da enfeksiyon hastalıkları uzmanı olduğunu öğrendim. Burada mağduriyetim şudur. Neden hastamı belediye hastanesinin yoğun bakım ünitesine yatıramıyorum? Neden bu hastanede yoğun bakımda enfeksiyon ve biyokimya uzmanları nöbet tutuyor? İzmir halkı olraak Eşrefpaşa Hastanesi yoğun Bakım Ünitesin’nden Sağlık Bakanlığı aracılığıyla faydalanmak istiyoruz. Usulünce nöbet tutulmasını İzmir halkı olarak istiyoruz. Başbakanlık’tan ricamız hastanenin daha güzel işletilmesidir.’ diye yazdı”

“Şikayetten iki hafta sonra Eşrefpaşa Belediye Hastanesi Başhekimliği’nden Reyhan Şap arandı. Hastane yetkilileri telefonda Şap’a ‘Hastanızı ne zaman isterseniz getirin yatırlamı. Ortaya çıkan bu durumdan dolayı özür delirez. Hastanemizin kapısı size her zaman açık.’ dedi. Hastane yetkilileri ayrıca Şap’tan özür ziyaretine gidebilmek için adresini istedi. Ancak Şap adresini vermedi. Konu ile ilgili Egeli Sabah’a konuşan Şap, ‘Bize haksızlık yapıldı. Hastamı boş yer olmasına rağmen yatırmadılar. Daha sonra Hastane Başhekimi Serdar Pedükcoşkun’un Alzheimer hastası kayınvalidesi Mübeccel Tobul’u hastanenin yoğun bakım ünitesine yatırdığını öğrendim. Bakıcısı ameliyet oludğu için kayınvalidesini hastaneye almışlar. Alzheimer hastalarının yoğun bakım ünitesinde bakılmasına gerek olmadığını herkes biliyor. Normal serviste yatabilirler. Bahekim yoğun bakımı kayınvalidesi için otel gibi kullanmış. Hastanede CHP’lilerin yakınlarına kolaylık sağlanıyor. Sıradan vatandaşa haksızlık yapılıyor.’ dedi.”

“Şap, hijyen endişesiyle zamn zaman başka hiçbir hastanın da yoğun bakım ünitesinde alınmadığını öğrendiğini söyledi.”

“Egeli Sabah’ın yaptığı araştırmada. Hastane Başhekimi Pedükcoşkun’un kayınvalidesinin 27 Nisan 2016 kasım ayır ortalarına kadar hastaneye 19 kez yatışının yapıldığı görüldü. Bu sürecin büyük bir kısmının yoğun bakım ünitesinde geçtiği öğrenildi.”

 

UZLAŞMA VE DİĞER KONULAR:

Sabah gazetesi yetkilileri: Erdal Şafak (Genel Yayın Yönetmeni), Metin Yüksel (Genel Yayın Yön. Yrd.), Kemal Kök (Yayın Koordinatörü), Şaban Arslan (Bölge Yayınları Koordinatörü), Hülya Ünlü (Haber Müdürü), Ulaş Yıldız (Tüzel Kişi Temsilcisi), Şefik Çalık (Sorumlu Müdür) ve Ceyhan Torlak’a (Muhabir) gönderilen uzlaşma veya herhangi bir talepleri olup olmadığına yönelik yazıya belirtilen süre içinde cevap verilmemiştir.

 

DEĞERLENDİRME VE SONUÇ:

Şikayetçi tarafından Basın Konseyi’ne sunulan belgeler doğrultusunda. Habere kaynak gösterilen Reyhan Şap adlı hasta yakınının “Yoğun bakımda yer yok” cevabı aldığını iddia ettiği başvuruya hastane kayıtlarında rastlanamamıştır. Aynı şekilde bu isimle BİMER’e Reyhan Şap ismiyle yapılmış herhangi bir başvuruya rastlanmamıştır.

Habere konu, başhekimin kayınvalidesi olan hastanın adının ve yaşının yanlış verildiği anlaşılmıştır. Tanısı konmuş, sabit hastalık kayıtları, Basın Konseyi’ne yapılan başvuruya eklenmiştir. Ayrıca, hastanın, haberde geçirildiği gibi 19 kez değil, raporlu ve kayıtlı olarak 6 kez hastaneye yatırıldığına dair hastane kayıtları sunulmuştur.

Şikayet dilekçesinde, haberde geçtiği gibi, hastanın bakıcısı olmadığı ifade edilmiş, hastaya kızlarının baktığına yer verilmiştir.

Haberde, Eşrefpaşa Hastanesi yoğun bakım ünitesinde 10 yatak olduğu yazılmışken, aslında 4 yatak bulunmaktadır.

Haberde, yoğun bakım ünitesine zaman zaman “hijyen nedeniyle” başka hasta kabul edilmediği yazılmıştır, ancak şikayet sahibinin sunduğu yoğun bakım hasta yatış kayıtları, bu iddianın aksini söylemektedir.

Hastanın kişisel bilgileri habere konu edilmiştir. Özel hayatının gizliliği ve kişisel haklarının yok sayıldığı görülmektedir.

“CHP’li yakınlarına kolaylık sağlanması” gibi iddialara, ispatları sunulmadan haberde yer verilerek hastane ve başhekimin adı karalanmaya çalışılmıştır.

Sabah gazetesi, Noter’den gönderilen tekzip talebine kayıtsız kalmış, geçen yasal süre içinde tekzip metnini yayımlamamıştır.

Şikayete konu manşet 1 Aralık 2016 tarihli “Yoğun Bakımı Otele Çevirdi” başlıklı haber nedeniyle Şaban Arslan, Hülya Ünlü ve Ceyhan Torlak’a

Basın Meslek İlkeleri’nin “Kişileri ve kuruluşları, eleştiri sınırlarının ötesinde küçük düşüren, aşağılayan veya iftira niteliği taşıyan ifadelere yer verilemez” diyen 4. maddesi ,

“Soruşturulması gezetecilik olanakları içinde bulunan haberler, soruşturulmaksızın veya doğruluğuna emin olmaksızın yayınlanamaz.” diyen 6. maddesi uyarınca oy çokluğuyla “uyarı” kararı verilmiştir.

“Basın organları, yanlış yayınlardan kaynaklanan cevap ve tekzip hakkına saygı duyarlar.” diyen 16. maddesi uyarınca Sabah gazetesine “kınama” kararı verilmiştir.

 

BKYK, İZMİR EŞREFPAŞA HASTANESİ BAŞHEKİMİ ALİ SERDAR PEDÜKCOŞKUN’UN BAŞVURUSU ÜZERİNE ŞABAN ARSLAN, HÜLYA ÜNLÜ VE CEYHAN TORLAK’A “UYARI”, SABAH GAZETESİNE KINAMA “KARARI” VERDİ

Yazı dolaşımı


Feedback