Gazetecilerin Ergenekon Davası Duruşmasını İzlemek amacıyla Silivri’deki özel mahkemeye gitmelerini sağlayacak yolların 1 ve 31 Mart tarihleri arasında Silivri Jandarma Komutanlığı tarafından kapatılması üzerine Basın Konseyi durumu aynı zamanda Yüksek Hakimler Kurulu Başkanı olan Adalet Bakanlığına yansıtmıştır. Basın Konseyi Başkanı Orhan Birgit’in Sadullah Ergin’e yaptığı başvuru aşağıdadır.

Sayın Sadullah Ergin
Adalet Bakanı
Ankara

Resmi adları Beşiktaş Ağır Ceza Mahkemeleri olmasına rağmen Ergenekon ve Balyoz adlı Davaların yargılanmalarını olağanüstü nedenlerle Silivri ilce sınırları içinde konuşlanan Bakanlığınızın Ceza ve Tutuk evleri Yerleşkesinde görülmekte olan Mahkemelerin aleniyetini göz göre göre ihlale kalkışan Silivri İlce Jandarma Komutanı 1946 tek parti döneminin çağdışı uygulamalarını hortlatmıştır! Bu uygulama sadece antidemokratik olmakla kalmamakta, aslında sanık yakınlarının ve öteki isteyen kişilerin de bu davaları izleyerek adaletin nasıl tecelli edeceğini öğrenmek ve aynı zamanda halkın haber alma hakkını da önlemeyi amaçlamaktadır.

Bu uygulamanın 12 Mart 1972 darbesi sırasında kurulmuş olan Askeri Mahkemeleri bile aratacağını, o darbenin yıldönümünde Size iletmek zorunda kaldığımız için üzgünüz.

Hakimler Yüksek Kurulu Başkanı olarak duruma el koymanızı özellikle dileriz.

Saygılarımızla.

Orhan Birgit
Basın Konseyi Başkanı

Silivri Mahkemesine Giden Yollar Jandarma Tarafından Kesildi

Yazı dolaşımı


Feedback