“Umut Nöbeti” sürüyor. Silivri Cezaevi önünde tutulan nöbet, bu kez Diyarbakır Cezaevi önündeki haber nöbetiyle eş zamanlı tutuldu.
Silivri Cezaevi önündeki Umut Nöbeti’ni gazeteciler Fatih Polat, Şafak Timur, Elif Akgül, Tuğba Tekerek, Ergun Babahan ve Said Sefa devraldı.
Ergun Babahan şöyle konuştu:
“Bugün Diyarbakır’daki arkadaşlarımız bölgede tutuklu gazetecilerin durumuna dikkat çekmek için Diyarbakır Cezaevi önünde haber nöbetine gitti. Haber nöbeti ve Umut Nöbeti ile bir dayanışma içerisindeyiz.  Anayasa Mahkemesi ile Can Dündar ve Erdem Gül için bir umut ışığı belirdi. Türkiye’de iktidarı kızdıran gazetecilerin  durumu kolay değil.” 
Said Sefa ise şu ifadeleri kullandı:
“Gazetecilerin ve tutuklanan bir çok kişinin siyasi kavga, nefret uğruna tutuklanıyor olması konuşulurken bizi zorluyor. Çünkü makul gerekçeler olmalı ki makul şeyler söylüyor olmalısınız. Hiçbir makul tarafı olmayan, saçma sapan iddialarla siyasi partilerin başındaki insanların ‘onu öyle bırakmam’ şeklindeki sloganlarla insanlar tutuklanınca haliyle sizde bir şey söyleyemiyorsunuz. Ancak belki eylem olarak gelip oturuyorsunuz. Hukukun siyasete alet edilmediği bir Türkiye istiyoruz. Bizim Haber Nöbeti olarak başlatılan bir nöbetimiz vardı doğudaki haberlerin ıskalanmaması adına. Arkadaşlarımızın yaşadığı zorlukları anlatmak yapılmış bir eylemdi. Haber Nöbeti ve Umut Nöbeti bugün birleşmiş oldu. Dayanışmayı sergileme adına buradayız. Can, Erdem ve diğer gazeteciler için buradayız. Artık bu nöbetin bitmesini arzu ediyoruz. Herkesin tahliye edilmesini istiyoruz.  Hukukun siyasete alet edilmediği, gazetecilerin mesleklerinden dolayıp tutuklanmadığı bir Türkiye hayal ediyoruz.”
Öte yandan saat 15.00’te bir grup gazeteci de Diyarbakır Cezaevi önündeki Haber Nöbetindeydi. Periscope üzerinden canlı yayın yapıldı. Gazeteciler, sosyal platformdan açıklamalar yaptı.
Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat da,
“Bir grup gazeteci, Diyarbakır’a giderek, bölgede mesleği icra eden gazetecilerle yan yana olmak için Haber Nöbeti başlattı. 3. grup Diyarbakır’da nöbette. Bizler de Silivri’den Diyarbakır’daki Haber Nöbeti’ndeki arkadaşlara selamlarımızı gönderiyoruz” diye konuştu.
 Gazeteci Şafak Timur ise cezaevindeki tüm gazetecilerin ifade ve halkın haber alma özgürlüğü için Umut Nöbeti’ne geldiklerinin altını çizdi.
Gazetecilere özgürlük …

SİLİVRİ’DEKİ “UMUT NÖBETİ”, DİYARBAKIR’DAKİ “HABER NÖBETİ” İLE EŞ ZAMANLI TUTULDU.

Yazı dolaşımı


Feedback