SİNCAN YOLCUSU BALBAY:

”KOLİLERİM HAZIR.İÇİMDEKİ YOSUNLAŞMAYI DA TEMİZLEDİM”

”BU BENİM 7. KOĞUŞUM..AİLEME DE YAKIN OLMAK RUHEN İYİ GELECEK.”

Pınar Türenç

 

Karar duruşmasından sonra ilk kez  Silivri yollarındayız. Yine ağustos sıcağı ve bezdiren nem..

Ayçiçeği tarlalarının arasından  bir kez daha demir yığınlarının içine düştük . Silivri’nin taşı toprağı demir setlerle çevrilmiş. 5 ağustos için bölgeye yığılan, demirden yapılmış  set yığınları  tarlalardan toplanıp yerleşkenin  etrafını  sarmış.

Korku filmleri gibi.. Bir de kuvvetli rüzgarın uğultusu..

Silivri  1 nolu L TİPİ cezaevinin açık görüş salonunda beklediğimiz  Mustafa Balbay yine koşarcasına geldi… On gün önce , 34 yıl 8 aya mahkum edilen gazeteci- milletvekili  Balbay , daha bir kilo vermişti tıpkı Tuncay Özkan ve diğerleri gibi.

Hüküm giyen gazetecilerle yaptığımız bu son görüşme  çok zorlayıcı geldi .Ruhum daraldı.. Ağustos sıcağı ile daha da ısınan devasa beton yığınındaki hücrelerinde yaşamın çok zor geçtiği daha da belli.

Balbay, ”Beklenen karar çıktı.Hiç sürpriz yok.Dilekçemi verdim. Sincan’a naklimi bekliyorum.Sincan’da maçın ikinci yarısına başlıyoruz. 2. yarıdan dileğim, centilmenlik ve iyi bir hakem beklentimiz.” diyordu.

Bu davanın bir hesaplaşma olduğunun altını çizerken, ”hesaplaşma” açıklamalarının anlamının, ”karşılıklı yenişme” demek olduğunu vurguluyordu.

Şöyle konuşuyordu Balbay:

”Yalçın Akdoğan buna hesaplaşma diyor. Sözlük anlamı ile yenişme.. Ne var ki hukuk, yenişme değildir.Mücadelemiz hukuk arayışı için olacak.Kimileri, maçın ikinci yarısı beklentimizi anlamıyorlar.Bu bir karşı devrim değil, Çarşı devrimidir. Bizim için önemli olan halktır.”

–GİTME BABA

İç dünyasının kapılarını açıp  duygularını  da paylaşan  Balbay,  kelimeleri sarfederken zorlanıyordu.Boğazı düğüm düğüm, oğlunun sözlerini aktarırken, beton yığını içinde daha bunaldım:

”Oğlum, benim 5 yıldır Silivri’de çalıştığımı zannettiği için  çalışmamı istemiyordu. Hırçınlaşıyor,sağlık sorunları bizi üzüyordu. Deniz ,şimdilerde artık 5 yaşını bitirdi.Büyüdü. İçimi acıtıyor ama ona benim burada zorla tutulduğum  açıklandı. İsyanı büyük oldu. O zaman- ben de seninle orada kalayım- dedi. Annesinin iknasıyla gerçeği kabullendi. Ancak şimdi de uyumak istemiyor. Buna da çözüm getirmiş annesi. Başucuna astığı fotoğrafımı, her gece yan yatırıp – işte baba da uyudu- pozisyonuyla ikna ediyorlarmış. Burada şunu öğrendim ki, annelermiş çocuklarına babalarını sevdiren..Yeter ki hasta olmasın..”

–5 ADIMLIK HÜCREDEN SİNCAN’A….

Ailesinin  Ankara’dan Silivri’ye geliş gidişlerde zorluk yaşadığı için Sincan’a naklini isteyen Balbay, şu günlerde başka bir heyecan içinde. 5 yılı  aşkın süredir yaşadığı hücresindeki eşyalarını kolilere yerleştirmekle uğraşıyor.

Balbay,   bu farklı telaşı şöyle anlattı:

”Birkaç güne kadar Sincan’a naklediliyorum. Bu benim 7. koğuşum. Eşyaları topluyorum. 7 koli oldu.Eşyalarla birlikte içimdeki yosunlaşmayı da temizliyorum.Taşınıyorum. Tuncay Özkan’la konuştum. Gitmeye mecburum. Ama o ne olacak, bilmiyorum. Buradaki şartlar çok zor. 5 adımlık hücrede yaşıyoruz.En alt hücrede. Daha kötüsü yok..Yazın havalandırma izniyle güneşi görebiliyoruz. Kışın 5 ay havalandırma boşluğuna  güneş de dönmüyor.  Sincan ‘da nasıl ve kiminle kalacağımı da bilmiyorum. Biz gazeteciyiz. Bu kadar insanlık dışı koşulları kabul etmek mümkün değil.”

Bundan sonra yapacaklarını anlatırken, yüzü aydınlandı:

”Yazmaya devam edeceğim. Cezaevi dışındaki konuları ele alacağım. Tiyatro eserlerine devam edeceğim.Ayrıca siyaset üretmek için de çalışacağım.Raporlar hazırlayıp siyasete katkı yapacağım.Ruhen aileme de yakın olmak iyi gelecek bana..

Beklentileri ise bambaşkaydı:

”Bu davada örgüt yok. Lideri yok.Şimdi takasa gidileceği söyleniyor.Öcalan ile Başbuğ’un takası mı? aman dikkat.. Takas kelimesini tersten okursanız Sakat olur.Toplumsal barışın ancak TBMM eliyle geleceğini umuyorum. Bir de halkın kararı..Bunu çok önemsiyorum.”

O’nu Silivri L tipi bir nolu cezaevinin en alt hücresine göndermeden önce   vedalaşırken, bir sonraki açık görüş için sözleştik. Ama bu kez Sincan’da..Yeni dünyasında..

Sincan Yolcusu Balbay: "Kolilerim hazır. İçimdeki yosunlaşmayı da temizledim. Bu benim 7. koğuşum… Aileme de yakın olmak ruhen iyi gelecek."

Yazı dolaşımı


Feedback