Basın Konseyi Yüksek Kurulu, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ Şenoğlu’nun, 29 Haziran 2015 Tarihinde Star Gazetesi’nde Yayınlanan “Susturun Şu Şirreti” Başlıklı Haberle Ilgili Başvurusuna Ilişkin, “Kınama” Kararı Vermiştir.

KARAR

ŞİKAYET EDEN:
Figen Yüksekdağ Şenoğlu
HDP Eş Genel Başkanı
Vekilleri Av. Sezin Uçar-Özlem Gümüştaş

ŞİKAYET EDİLEN:
Nuh Albayrak
Star Gazetesi G.Y.Y

Filiz Güler
Yazı İşleri Müdürü

ŞİKAYETİN KONUSU: Figen Yüksekdağ Şenoğlu Vekili Av. Sezin Uçar, Star Gazetesi’nde 29 Haziran 2015 tarihinde yayınlanan, “Susturun Şirreti” başlıklı haberle, müvekkilinin açıkça hedef gösterildiğini ve nefret dili kullanıldığını iddia etmektedir.
Söz konusu haber şöyledir;

“Demirtaş, Nişantaşı’nın cici çocuğu olunca, sahneye diğer eşi Yüksekdağ çıktı. 50 cana malolan 6-8 Ekim’in ikincisi için gece gündüz yalanlar üzerinden tahriklere karkıştı.
Yüksekdağ, “Kobani saldırganları Türkiye’den geldi”yalanı görüntülerle çürütülmesine ve YPG’nin de yalanlamasına rağmen karalamasını sürdürdü. Türkiye yaralılara kucak açıp, tedavilerini görürken , Yüksekdağ yine Suruç’a giderek yine aynı yalan üzerinden halkı kışkırtmaya çalıştı. Yüksekdağ, iktidarı da suçlayarak ‘Şirretlik yaparak bu kadar kanın, katliamın üzerine oturamazsınız’ ifadesiyle provakosyonunu sürdürdü.”

UZLAŞMA VE DİĞER KONULAR: Taraflardan herhangi bir yeni talep ve başvuru gelmemiştir. Ancak Figen Yüksekdağ Şenoğlu’nun avukatı Sezin Uçar, Basın Konseyi Yüksek Kurul toplantısına şifahen katılmıştır. Uçar, uzlaşmanın yalnızca Star Gazetesi’nin Figen Yüksekdağ’ın şahsında, tüm kadınlardan özür dilemesi ile gerçekleşebileceğini belirtmiştir.

DEĞERLENDİRME VE SONUÇ: Basın Konseyi Yüksek Kurulu’nun 5 Ağustos 2015 tarihinde yaptığı toplantıda, 29 Haziran 2015 tarihinde yayınlanan “Susturun Şu Şirreti” başlıklı haber incelenerek aşağıdaki kararı vermiştir;

Yüksek Kurul, haberde kullanılan “Susturun” söyleminin Figen Yüksekdağ Şenoğlu’nu doğrudan, açıkça hedef gösterdiğini, toplumu şiddete özendirdiğini; “şirret” kelimesinin de “susturun” ifadesini haklı çıkarmaya çalışan sıfat ve küçük düşürücü bir ifade olduğunu tespit etmişlerdir.

Ayrıca haberde Figen Yüksekdağ’ın, Selahattin Demirtaş’ın ikinci eşi olduğu ima edilmeye çalışılması da cinsiyet sebebiyle aşağılama amacı taşıdığı tespit edilmiştir.(Demirtaş, Nişantaşı’nın cici çocuğu olunca, sahneye diğer eşi Yüksekdağ çıktı.)

Öte yandan her ne kadar Figen Yüksekdağ, Suruç’taki konuşmasında “şirretlik” ifadesi taşıyan cümleler kullanmışsa da, bu yönde kurulumuza bir başvuru bulunmadığından bu konuda bir değerlendirme yapılmamıştır.
Link:http://www.radikal.com.tr/turkiye/figen_yuksekdag_isid_militanlarina_operasyon_yapin-1386863

Yüksek Kurul, tüm hususları göz önüne aldığında, Basın Meslek İlkeleri’nin;

1.maddesi;
“Yayınlarda hiç kimse; ırkı, cinsiyeti, yaşı, sağlığı, bedensel özrü, sosyal düzeyi ve dini inançları nedeniyle kınanamaz, aşağılanamaz.”

4.maddesi;
“Kişileri ve kuruluşları, eleştiri sınırlarının ötesinde küçük düşüren, aşağılayan veya iftira niteliği taşıyan ifadelere yer verilemez”

13.maddesi;
“Şiddet ve zorbalığı özendirici, insani değerleri incitici yayın yapmaktan kaçınılır.” maddelerinin ihlal ettiğini oy birliği ile karar vermişlerdir.

Sonuç olarak, Basın Konseyi Yüksek Kurulu, Star Gazetesi’ne “Kınama” kararı vermişlerdir.

Karar No: 2015/ 182
———————
Not: Basın Konseyi Sözleşmesi ve Çalışma Kuralları gereğince, hakkında şikâyette bulunulan medya grubu veya gazeteciyle ilişkisi olan Yüksek Kurul üyeleri, görüşmelerde oy kullanamazlar.

Star Gazetesi için kınama

Yazı dolaşımı


Feedback