Toplumsal.com.tr Genel Yayın Yönetmeni Ali Avcu’ya Basın Meslek İlkeleri’nin 4., 6. ve 10. Maddeleri uyarınca “kınama”.

REFERANS: 2017/11

ŞİKAYET EDEN: Ali Kılıç (Maltepe Belediye Başkanı)

ŞİKAYET EDİLEN: Ali Avcu Toplumsal.com.tr (Genel Yayın Yönetmeni)

ŞİKAYET KONUSU:

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, Toplumsal.com.tr haber sitesinde, 20.04.2017 tarihli “Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç Alman Ajanı Mı?”; 21.04.2017 tarihli “Ali Kılıç PKK İddialarına 9 Yıldır Cevap Veremedi” ve “Ali Kılıç Akıl Oyunlarına Devam Ediyor”; 27.04.2017 tarihli, “Maltepe Belediyesi Dosyasını Açıyoruz“; 28.04.2017 tarihli “Ali Kılıç İle FETÖ’cülerin Yolu Almanya’da Kesişiyor” ve 01.05.2017 tarihli “Ali Kılıç’a Yurtdışı Yasağı Mı Konuldu?” başlıklı haberlerin, hiçbir somut bilgi ve belgeye dayanmadığını, açık iftira ve hakaret içerdiği, bu yayınlarla, kendisinin kişilik haklarına ve belediye tüzel kişiliğine saldırıda bulunulduğunu belirterek şikayette bulunmuştur.

ŞİKAYETE KONU HABERLERDE ŞU İFADELER GEÇMEKTEDİR:
1.
20.04.2017, “Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç Alman Ajanı Mı?” :

“Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, sosyal medya üzerinden kendisine hakaret ettiği gerekçesiyle şikayetçi olduğu Twitter fenomeni Talip Doğan Karlıbel adlı kullanıcı ile görülen duruşma sonrası, Ali Kılıç’ı savunmak için gelen Av. Ahmet Şanal Erünal ‘terör örgütlerine yardım yataklık’ yaptığı iddiasıyla gözaltına alındı.

Karlıbel duruşmada verdiği ifadede Ali Kılıç’ın Alman istihbarat örgütü ‘BND’nin elemanı’ olduğunu söyledi.

İşte Twitter Fenomeni Talip Doğan Karlıbel’in İstanbul Anadolu 43. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada verdiği ifade:

‘Suçlamaları kabul etmiyorum. Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’ı 1980’li yıllardan bu yana Almanya’da mahkemelerde tercümanlık yaptığım dönemden tanımaktayım. Kendisi belediye başkanı olduktan sonra imar yolsuzluğu yaptığı ile ilgili bir takım haberler aldım. Ve bununla ilgili araştırmalar yaptım. Zaman zaman köşe yazılarında twitter hesabımda bununla ilgili yazılar yazdım. Ayrıca kendisinin Alman İstihbarat Örgütü olan BND örgütünün elemanı olduğunu biliyorum. Buna liişkin kaynaklarım var. Ali Kılıç, imar yolsuzluğu ile yazdığım yazılar ve mesajlar nedeniyle beni şikayet etmiştir. Buna ilişkin davalar devam ediyor.”

(Talip Doğan Karlıbey, “yolsuzluk iddialarının geçtiği tweet’lerden bazılarının kendisine ait olmadığını beyan etmiş bilirkişi incelemesi için duruşma 27 Eylül 2017 tarihine ertelenmiştir.)

2.
21 Nisan 2017, “Ali Kılıç Akıl Oyunlarına Devam Ediyor”;

“Maltepe Belediye Başkanı ali Kılıç, belediyenin sitesinde yayınladığı bildiride ‘Maltepe’nin CHP’li Belediye Başkanı Ali Kılıç aleyhine yapılan haberlere mahkemeler dur dedi. Yapılan yargılamlar sonrası bazı gazete ve internet siteleri tazminat ödemeye mahkum edildi’ diyor.

Sayın Kılıç, Mahkeme akarı ile hangi gazete ve internet siteleri tazminat ödemeye mahkum oldu açıklayınız? Sonr adiyorsunuz ki bazı çıkar çevreleri iş başında.”

(…)

‘Maltepe Belediyesi’nin internet sitesinde 15 Aralık 2016’da yayınlanmış bir bildirinin yeni yazılmış gibi ön plana çıkartıldığı görülüyor.”

  1. 27 Nisan 2017 “Maltepe Belediyesi Dosyasını Açıyoruz”:

“Geçtiğimiz günlerde İstanbul Anadolu 43. Asliye Ceza

Mahkemesi’nde görülen bir duruşmada Twitter fenomeni ve yazar olan Talip Doğan Karlıbel’in “Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’ın Alman (BND) Ajanıdır” ifadesinin ardından Maltepe Belediyesi’nde yaşanan bitmek bilmeyen skandalları sorumlu gazetecilik anlayışıyla Maltepe halkı ve kamuoyu ile paylaşmaya devam edeceğiz…

  1. Maltepe Beledye Başkanı Ali Kılıç, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Maltepelileri naslı kandırdı?
  2. İstanbul Anadolu 55. Asliye Ceza Mahkemesi’nde neden yalan ifade verdi?
  3. Maltepe belediyesi nasıl iflasın eşiğine geldi?
  4. 4. Rakip partiden belediye başkanlığını CHP’ye kazandıran ve hdeyie

eden Prof. Dr. Mustafa Zengin neden 2. dönem aday gösterilmedi?

  1. CHP Genel Merkezi’nde son dakikada Kemal Kılıçdaroğlu’na Maltepe Belediye Başkanı adayı gösterilmesi için şantaj mı yapıldı? Yapıldıysa Kemal Kılıçdaroğlu’nun önüne hangi dosyaları koydular?
  2. ‘Sevgi kazanacak’ sloganıyla Maltepeliler nasıl soyuluyor?
7. Maltepe Belediyesi ‘Danışmanlık Hizmetleri’ adı altında terör örgütlerine yardım etti mi?
Maltepe hakı nezdinde tüm kamuoyu bu soruların cevaplarını bekliyor.

Yakında Toplumsal haberde.

(Üzerinden 6 hafta geçmesine rağmen, yukarıda geçen iddialar hakkında haber yapılmadığı görülmüştür.)

  1. 01.05.2017 “Ali Kılıç’a Yurtdışı Yasağı Mı Konuldu?”

“Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’ın 1 Mayıs etkinlikleri kapsamında Almanya’ya gitmek üzere gittiği Atatürk Havalimanı’nda hakkında bir soruşturma gerekçesiyle pasaportuna tahdit konularak yurtıdış çıkışına yasak konulduğu iddia edildi.”

UZLAŞMA VE DİĞER KONULAR:

Toplumsal.com.tr İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Ali Avcu’ya gönderilen uzlaşma veya herhangi bir talebi olup olmadığına yönelik yazıya belirtilen süre içinde cevap gelmemiştir.

DEĞERLENDİRME VE SONUÇ:

-Şikayete konu haber örneklerinde görüleceği üzere “BND ajanı, yolsuzluk, şantaj, yalan ifade, terör örgütlerine yardım, FETÖ bağlantısı, belediyenin iflasın eşiğine gelmesi” gibi ağır iddia ve ithamları ispat eder belgeler sunulmamış, aynı konularda arka arkaya yayınlar yapılarak Maltepe Belediyesi ve Belediye Başkanı hakkında olumsuz algı oluşturulmak istendiği görülmüştür.

-Maltepe Belediye Başkanı, şikayete konu haberlerde geçen hususların bugüne kadar herhangi bir resmi soruşturma veya incelemeye konu edilmediğini beyan etmiştir.

-Haberde, Belediye Başkanı’nın kazanmış olduğu dava bulunmadığı ihsas edilmiş, ancak Maltepe Belediye Başkanı’na hakaret gerekçesiyle Star gazetesi ve Takvim gazetesi haberini kullanmış olan flashaber.com.tr sitesi kusurlu bulunmuş ve tazminat ödemeye mahkum edilmiş olduğu görülmüştür.

-Ali Kılıç, havaalanında hiçbir şekilde alıkonulmadığını beyan etmiştir. Belediye Başkanı’nın yurtdışı yasağının bulunmadığına dair, eski ve yeni alınmış iki çıkış izin belgesi, Şikayet ekinde sunulmuştur.

Yukadıraki sebeplerden, toplumsal.com.tr Genel Yayın Yönetmeni Ali Avcu’ya,

Basın Meslek İlkeleri’nin “Kişileri ve kuruluşları, eleştiri sınırlarının ötesinde küçük düşüren, aşağılayan veya iftira niteliği taşıyan ifadelere yer verilemez” diyen 4. maddesi,

“Soruşturulması gazetecilik olanakları içinde bulunan haberler, soruşturulmaksızın veya doğruluğuna emin olunmaksızın yayınlanamaz” diyen 6. maddesi,

“Yasaların suç saydığı eylemler, gerçek olduğuna inandırıcı makul nedenler bulunmadıkça kimseye atfedilemez” diyen 10. maddesi uyarınca “kınanmasına” OYBİRLİĞİ ile karar verilmiştir.