Vali Şahin, “Hürriyet’e saldırı yapıldığında evime yapılmış gibi hissettim.”

Basın Konseyi’nin davetlisi olarak Türkiye’ye gelen Kıbrıs Türk Basın Konseyi heyeti İstanbul Valisi Vasip Şahin’i makamında ziyaret etti.

Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç ile Kıbrıs Türk Basın Konseyi Başkanı Doç. Dr. Şule Lokmanoğlu Aker başkanlığındaki heyeti, Vali makamında karşıladı.

Valilik binası hakkında bilgiler veren Vasip Şahin, son günlerde basına yönelik saldırılarla ilgili konuştu.
Objektif olunması gerektiği, etik değerlerin önemli olduğunun altını çizen Şahin, “Kriterlere tüm basın kuruluşlarının uyması gerektiğini” söyledi ve şöyle konuştu:

“Etik değerlere uymak, tüm sorunu çözecektir. Bir gazete bir yazı yazdığında nasıl yazdı diye düşünmek doğru değil. Eleştiri herkesin hakkı. Eleştiri dediğiniz şey yönetim sistemi içinde yaşıyorsanız birileri eleştirilmeli. O zaman sistem sağlıklı işler. Eleştirilmezse muhakkak yanlış yapılır. Hürriyet’e saldırı yapıldığında yazar bir arkadaşımız aradı. 10 dakika sonra ekipler oradaydı. Hürriyet Gazetesi, yalan yanlış haber yapsa bile cam çerçeve kırılmamalıydı. Hürriyet’e saldırı yapıldığında evime yapılmış gibi hissettim.”

Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç’in, “2.saldırının güvenlik güçlerinin az ve sonrasındaki yasal işlemlerin caydırıcı olmaması nedeniyle mi yaşanmıştır? diye sorması üzerine, Vali Şahin, şöyle yanıt verdi:
“Yeterince ve zamanında müdahale yapıldı. Ancak 2.saldırı spontan gelişti. Ulusal duyguları fazla kabarmış grubun saldırısı olarak düşünüyorum.”

Nokta dergisine yapılan baskını da hatırlatan ve basın özgürlüğünün korunmasını isteyen Pınar Türenç, “Saldırılar karşısında medya kurumlarının özenle korunmasını, can ve mal güvenliğinin sağlanmasını beklediklerini” ifade etti.
Doç Dr. Şule Lokmanoğlu Aker ise, Hükümetin ve medyanın her yerde olduğunu ancak özgür medyanın yalnızca demokrasilerde var olduğunu” belirtti.

KIBRIS TÜRK ve TÜRK BASIN KONSEYLERİ İSTANBUL VALİSİ’Nİ MAKAMINDA ZİYARET ETTİ

Yazı dolaşımı


Feedback