tempobet


Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın Yeni Şafak Gazetesi’nde 06.01.2012 tarihinde “TAV BAKANI” ve 08.01.2012 tarihinde ise “BEDAVA Mı TAVLANDI” manşetleriyle verilen haberler hakkında, Basın Konseyi’ne yapmış olduğu şikâyet başvurusu sonuçlandı.

Basın Konseyi Yüksek Kurulu, Çarşamba günkü toplantısında, Binali Yıldırım’ın şikâyetini haklı bularak, bu haberlerde Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın, Yeni Şafak Gazetesi’nin üyesi bulunduğu ticari grubun menfaatlerine aykırı uygulamaları nedeniyle hedef noktasına oturtulduğuna ve bu yapılanan Basın Meslek İlkeleri’nin “gazetecilik, ahlâka aykırı özel amaç ve çıkarlara alet edilemez” şeklindeki 2. Maddesinin ihlali olduğuna karar verdi.

Kararda ayrıca, söz konusu haberler ile Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın kişilik haklarının ihlal edilmiş olması, gazetecilik faaliyetinin  eksik ve yanlı soruşturma ile yürütülmüş olması ve cevap hakkına saygı duyulmaması gibi gerekçelere dikkat çekilerek, bu haberler nedeniyle Yeni Şafak Gazetesi’nin “kınanmasına” karar verildi.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın Şikâyetini İnceleyen Basın Konseyi Yüksek Kurulu, Yeni Şafak Gazetesi’nin “Kınadı”.

Yazı dolaşımı


Feedback