“Umut Nöbeti” sürüyor. Nöbeti sabah saatlerinde ressam Ali Atmaca’nın “Direniş” adlı tablosu ile Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS) yönetimi tuttu.

Tablo bir saatlik nöbetin ardından, Cumhuriyet Gazetesi’nin Şişli’deki binasına götürüldü. Can Dündar’ın odasına asıldı. “Direniş” tablosu artık, Can Dündar ve Erdem Gül’ün özgürlüklerine kavuşmasını bekleyecek.

Sabahın aynı saatlerinde TYS yönetimi de nöbetteydi. TYS Başkanı Mustafa Köz, yönetim adına ortak bir açıklama yaptı. Açıklamada, “Can Dündar ve Erdem Gül’ün tutukluluğunu protesto etmek için buradayız. Onların bir an önce, özgürlüklerine kavuşmalarını diliyoruz.” denildi.

Öğleden sonra nöbet tutanlar ise, Balıkesir’den gelen Yeni Haber Gazetesi çalışanları idi. Gazetenin İmtiyaz Sahibi Esen Balıbek, Dündar ve Gül’e seslenerek, şöyle konuştu:

“Tutuklandığınız günden beri aklımızda hep aynı parça var.
Can Yücel’in yazdığı bir kaç kez bestelenen Fazıl Say’la doruğa ulaşan Sevgili Can’ın fon müziği olarak kullandığı müziğin sözleri aklımızda.
Son dönemde yaşadıklarınız o şiirdeki sardunyanın başına gelenler kadar ironik, saçma ve akıl almaz. Sizleri o sardunyalar ile özdeşleştiriyoruz.
Bir avuç topraktan can bulan, en zorlu koşullarda bozulmayan, rüzgarda ve güneş altında çiçek dökmeyen, çok az suyla bile yaşayabilen güzelim sardunyalarla… Sizlerde bizim sardunyalarımızsınız…
Eminiz bu baharda en güzel çiçeklerinizle özgürce açacaksınız.
Ülkemizin demokrasi ve özgürlük yolunda varılmayacak mesafe, katlanılmayacak zorluk ve çekilemeyecek sıkıntı yoktur.”

İstanbul Demokrat Ordulular Platformu da nöbetteydi. Platform adına Başkan Cemil Can Dinç açıklama yaptı. Dinç şu ifadeleri kullandı:

“Can Dündar ve Erdem Gül, bu hukuksuzluğa ve haksızlığa uğrayan ne ilk ne de son gazetecilerdir. Asıl suçluların korunduğu, suçu ve suçluyu açıklayan gazetecinin yargılandığı bir ülkede daha fazla demokrasi, daha fazla özgürlük talebimizi tüm düşünce suçluları ve basın emekçileri adına bir kez daha haykırıyoruz. Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi; ‘Fikirler cebir ve şiddetle, top ve tüfekle asla öldürülemez.’ ”

BEKSAV sanat ve hayat dergisi editörleri de nöbete türküleriyle, halaylarıyla eşlik ettiler. Ve şu açıklamayı yaptılar:

“Başta Can Dündar ve Erdem Gül olmak üzere, gerçeğin peşinden koşan gazeteciler, özgürlüğüne kavuşuncaya ve ülkemize barış, huzur gelinceye kadar ; özgürlüğün ve adaletin peşinde mücadele etmeye devam edeceğiz.”

Öte yandan nöbet tutan TYS yönetimine Can Dündar’dan mektup geldi. Dündar 14 Şubat’a vurgu yaparak kısaca şunları yazdı:

“Hepimizin ortak aşkı: Özgürlük… Ona kavuştuğumuz gün zaten her günümüz sevgililer günü olacak. Biz bu gece, özgürlük ve adalet özlemimize sarılıp yatacağız. Size de tavsiye ederim.”

Ayrıca her pazar olduğu gibi, bu pazar da Orhan Kemal müzesinin kurucusu, yazar Işık Öğütçü de destekteydi.

“UMUT NÖBETİ”Nİ ALİ ATMACA’NIN DİRENİŞ TABLOSU, TYS YÖNETİMİ, YENİ HABER GAZETESİ, İSTANBUL DEMOKRAT ORDULULAR PLATFORMU İLE BEKSAV DERGİSİ EDİTÖRLERİ TUTTU.

Yazı dolaşımı


Feedback