“Umut Nöbeti” rüzgarlı hava ve soğuğa rağmen devam ediyor. Nöbeti, Cumhuriyet Gazetesi Yazı işleri Müdürü Baydu Can ve gazete editörü Emine Özcan devraldı.

Can Baydu, şöyle dedi:

“ Türkiye’nin basın ve ifade özgürlüğünde küme düştüğü, Can Dündar ve Erdem Gül’ün tutuklanmalarıyla bir kez daha tescillendi. Türkiye, tarihinin hiç bir döneminde medyaya bu denli baskı yapıldığı bir dönem daha görmedi. Avrupa Birliği’nden Amerika’ya, Avrupa Parlamentosu’ndan yabancı basın örgütlerine kadar herkes bu tutuklulukların haksız olduğunu belirtirken ne yazık ki bizim mahkemelerimiz bu hukuksuzluğa 26 Kasım’dan bu yana göz yummaktadır. Dündar ve Gül hakkında Anayasa Mahkemesi Raportörü’nün hazırladığı rapor umut vericidir. Röportörün hak ihlali kararına yüksek mahkemenin de uymasını ve tutsak kalemler hakkında tahliye kararı vermesini bekliyoruz. Aksi halde Dündar, Gül ve diğer tutuklu gazeteciler serbest kalana kadar Umut Nöbeti’ni sürdüreceğiz” dedi.

Emine Özcan ise şu ifadeleri kullandı:

“Can Dündar ve Erdem Gül’ün tutuklu kaldığı her yeni günde Türkiye, basın ve ifade özgürlüğü alanında bir adım daha geriye gidiyor. Medyada baskı kurma, akreditasyon kaldırma, reklam verilmesini engelleme, işten çıkarma, tehdit etme diye uzadıkça uzayan listenin sonunda adres artık Silivri Cezaevi’ni gösteriyor. Umut Nöbeti ise iktidarın inşa etmekle övündüğü Avrupa’nın en büyük cezaevine karşı hak savunmanın en büyük mücadele olduğunun sembolik bir göstergesi durumunda”

Gazetecilere özgürlük …

18 SUBAT SİLİVRİ-UMUT NÖBETİ (10) (1)

“UMUT NÖBETİ”Nİ CAN BAYDU İLE EMİNE ÖZCAN TUTTU.

Yazı dolaşımı


Feedback