“Umut Nöbeti”, devam ediyor. Nöbeti, Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Bursa Şubesi ve Halkevleri devraldı. CHP Bursa Milletvekilleri Nurhayat Altaca Kayışoğlu ve Orhan Sarıbal da nöbete destek verdi.

ÇGD adına Bursa Şube Başkanı Aykut Güngör, ortak bir açıklama yaptı.

Açıklamada şöyle denildi:

“Sadece mesleğimizin üzerindeki değil ülkemiz üzerindeki kara bulutların da bir an önce dağılmasını diliyoruz. Aydınlık bir Türkiye’ye uyanmak en büyük arzumuz. Demokrasilerde ifade özgürlüğü en temel hak. Biz gazeteciler de bu hakkı baskısız, sansüre uğramadan kullanmak istiyoruz. Çünkü biz görevimizi herhangi bir kişisel amaçla değil toplum adına yapıyoruz”

Dündar, Mv. Kayışoğlu aracılığıyla yolladığı notta, “Silivri’ye hoşgeldiniz. Bizim sarayımız da burası. Ama mesleğimizin mecburi durağı, yazarlar akademisi. Ne mutlu ki kaçak sarayın paralı nöbetçilerine inat, bizim gönüllü umut nöbetçilerimiz var” dedi.

Erdem Gül’ün gönderdiği notda ise, “İçeride ya da dışarıda farketmez, Aslolan gazeteciliği yapabilmemiz. Şu anda biz fiziki olarak duvarların arkasına atılmış durumdayız. Ancak ülkede görünmeyen duvarlarla gazeteciliği tutuklamak istiyorlar. Bu nedenle biz içeridekiler, sizler dışarıdakiler hep birlikte o duvarları acilen yıkmak zorundayız” ifadelerini kullandı.

Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy ise şöyle konuştu :

“Güzel bir gündü çünkü Can Dündar ve Erdem Gül ile görüştük. Halkevi’nin kuruluşunun 84. yıl dönümünü onlarla kutlamak istedik. Bu ülkede halkın sorununu çözmeyen bir iktidar var. Halkın hakları yok. Bırakın haber alma hakkını, eleştiriye tahammülleri yok. Sessizliği kırmak üzere buradayız. Umut Silivri’de, umut Cerattepe’de, umut akademisyenlerde, umut halktadır”

Gazetecilere özgürlük…

“UMUT NÖBETİ”Nİ ÇGD İLE HALKEVLERİ TUTTU.

Yazı dolaşımı


Feedback