Silivri Cezaevi önünde tutulan ‘Umut Nöbeti’ soğuk ve karlı havaya rağmen sürüyor. Nöbeti sabah saatlerinde Esenlertime adlı internet sitesinin sahibi Erdoğan Aksu ile sendika.org yazarı Hatice Eroğlu Akdoğan tutarken, öğleden sonra ise İstanbul Eczacı Odası Başkanı Cenap Sarıalioğlu ve yönetim kurulu üyeleri devraldı.

Gazetecilerin baskı altında olduğunu belirten Aksu, “‘Doğruları, gerçekleri tarafsız bir şekilde topluma aktaran tüm gazeteciler baskı altındadır, sansür işletilmektedir, içeri alınmaktadır.'” dedi.

Erdoğan Aksu, şöyle konuştu:

“Napolyon’un bir sözüyle başlamak istiyorum. Napolyon ben 3 gazeteciden korktuğum kadar yüz binlik ordudan korkmam demiş. Maalesef günümüzde yaşanan budur. Doğruları, gerçekleri tarafsız bir şekilde topluma aktaran tüm gazeteciler baskı altındadır, sansüre uğramaktadır, içeri alınmaktadır. Aldığı haberi toplumla paylaşmaktan başka bir beklentisi olmayan insanlar iki arkadaşımız maalesef Silivri’de. Bu yarın bizim içinde geçerli olan toplumsal gerçekliktir.’

Hatice Eroğlu Akdoğan şu ifadeleri kullandı:

“Burada gazetecilik hakkı için nöbetteyiz. Hak gaspları devam ettikçe başka yerlerde de başka nöbetler devam edecek. Nitekim ediyor da. İnsanlar sağlık hakkı için nöbette. Diyarbakır’da doktorlar hastalarına bakmak için nöbette. Hakkımız için buradayız.”

İstanbul Eczacı Odası üyeleri ise; nöbet öncesi Gazeteciler Can Dündar ve Edem Gül için bir mektup kaleme alarak, Silivri Cezaevi’ne postaladı. Ardından nöbete gelen eczacılar burada mektubu okudu.

26_01

Mektup şöyle;

” Değerli Can Dündar ve Erdem Gül;

Çuvala sığamayan bir kötülüğün, hukuku çiğneyerek meşru sayılma telaşının bedelini ödüyoruz toplum olarak. Siz iki gazeteci bu mücadelenin en önündesiniz. Çok yakında biteceğine inandığımız bu tutsaklık sürecinde her an yanınızda olacağız.

Kutuplaşmanın beslediği bu sistemi değiştirmek için toplum olarak birbirimizi anlamaya çalışmanın en önemli hedefimiz olması gerektiğini düşünüyoruz.

Demokrasiye, adalete ve barışa çok ihtiyacımız var.

Bizi üşüten aynı iklim, bizi duvarlar ayırmıyor, hepimiz üşüyoruz, hepimiz tutsağız. Bir gazeteci olarak işini yaptığı için ya da sadece düşüncesini açıkladığı için linç kampanyasına maruz kalan tüm dostlarımızın yanındayız.

Sizlere İstanbul eczacılarının selamını ve sevgisini getirdik. Özgürlüğünüz için, özgürlüğümüz için bugün nöbetteyiz.

Sevgi ve saygılarımızla…

İstanbul Eczacı Odası”

Gazetecilere özgürlük …

“UMUT NÖBETİ”Nİ ERDOĞAN AKSU, HATİCE EROĞLU AKDOĞAN VE İSTANBUL ECZACI ODASI ÜYELERİ TUTTU

Yazı dolaşımı


Feedback