“Umut Nöbeti” soğuk ve karlı havaya rağmen sürüyor. Nöbeti, Cumhuriyet Gazetesi yazarı
Ali Sirmen, Gazeteciler Hikmet Altınkaynak ve Sibel Hürtaş devraldı.

Ali Sirmen, Uğur Mumcu’nun 23.yıldönümünde özellikle ‘Umut Nöbeti’ne geldiğini belirterek şöyle konuştu:

“Bugün çok anlamlı bir gün. Uğur Mumcu eğer sağ olsaydı burada olurdu. Mumcu, bütün yaşamı boyunca demokrasi, adalet ve Türkiye için mücadele eden insanların yanında oldu. Ne zaman birisi içeri girse, ne zaman birisi baskı altında kalsa, tehdit edilse Uğur Mumcu onun yanında tavrını ortaya koyardı. Bu arkadaşlara siz yanlız değilsiniz derdi. Hiç kimse Türkiye’de yalnız değildir. Can Dündar ve Erdem Gül de, Uğur Mumcu’nun verdiği mücaadele doğrultusunda, halkın haber alma özgürlüğünü, demokrasiyi savunmuş kişilerdir. Maalesef Türkiye’de bunu yaptığınız zaman hissenize düşen ya ölüm ya hapis.Can Dündar ve Erdem Gül’ün bir an önce çıkmasını diliyorum. Onların özğürlüğü halkın özgürlüğüdür.”

Hikmet Altınkaynak ise şöyle dedi:

“Bu topraklarda doğan Sinoplu Diyojen, iki bin yılı aşkın bir süre önce ‘Dünyada en güzel şey ifade özgürlüğüdür’ demiş. Bu söz Amerika’da kimi üniversitelerin iletişim fakültelerinin girişinde yazıyor. Bugün burada tuttuğumuz ‘Umut Nöbeti’ dileriz ki çok önemli, saygın gazeteciler olan Can Dündar ve Erdem Gül’ün bir an önce özgürlüklerine kavuşmaları için katkı sağlar.”

Sibel Hürtaş ise,
“Bugün Uğur Mumcu’nu ölüm yıldönümü. Neredeyse çeyrek asır geçti. Siyasiler katilleri ortaya çıkaramadı. Çıkarmak için bir irade de ortaya koymadı. Tersine gazeteciler öldürülmeye susturulmaya  devam edildi.” şeklinde konuştu.

Öte yandan daha önce de nöbet tutan Orhan Kemal’in oğlu yazar Işık Öğütçü de nöbete destek verdi.

Gazetecilere özgürlük …

“UMUT NÖBETİ”Nİ GAZETECİLER ALİ SİRMEN, HİKMET ALTINKAYNAK VE SİBEL HÜRTAŞ TUTTU.

Yazı dolaşımı


Feedback