Silivri Cezaevi önünde tutuklu gazeteciler için sürdürülen “Umut Nöbeti” devam ediyor. Nöbeti, Cumhuriyet Gazetesi Yazı işleri müdürlerinden Bülent Özdoğan, Cumhuriyet.com.tr Genel Yayın Yönetmeni Oğuz Güven, Barış Meclisi Sözcüsü Hakan Tahmaz ile Barış Meclisi Sekretarya üyesi Necmiye Alpay devraldı. CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş da cezaevine gelerek Dündar ve Gül’ü ziyaret etti.

Bülent Özdoğan, şöyle konuştu:
“Türkiye’nin gerçekleri söylemenin ve yazmanın suç olduğu bir ülke haline getirilmeye çalışılıyor. Can Dündar ve Erdem Gül’e de gerçekleri yazdıkları için bedel ödettirmek isteniyor. Bu adaletsizliğe hep beraber direneceğiz. Bunu göstermek için arkadaşlarımızın yanındayız.”

Oğuz Güven ise şu ifadeleri kullandı:
“İktidarlar hep yaşatılan acıları, cinayetleri, yolsuzlukları, hırsızlıkları, savaş politikalarını unutturmaya çalışırlar. Bunu da oluşturdukları biatçi medyasıyla, baskıyla, copla, hapisle korku salarak yapmaya çalışır. Can Dündar ve Erdem Gül, kalemlerini satmadıkları, kalemlerini faili meçhul mezarlıklara gömmedikleri, gerçekleri yazdıkları, unutturmalarına engel oldukları için bugün Silivri Cezaevi’ndeler. Hala anlamadıkları bir şey var. Haber tutsak edilemez.”

Umut Nöbeti’ni öğleden sonra ise Barış Meclisi üyeleri tuttu. Barış Meclisi’nden yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Can Dündar ve Erdem Gül bence siyasi tutukludurlar. iyi gazeteciler hedef alınıyor, kendi görüşlerinin ve amaçlarının dışında kalan herkese karşı düşmanca politika güdülüyor. Bu politikanın kurbanı olan iki gazeteci, Türkiye’nin en iyi gazetecileri arasında olduğu için hedef alındılar. Dündar ve Gül’ün bir an önce tahliye olmalarını diliyoruz.”

Gazetecilere özgürlük …

“UMUT NÖBETİ”Nİ OĞUZ GÜVEN, BÜLENT ÖZDOĞAN VE TÜRKİYE BARIŞ MECLİSİ TUTTU.

Yazı dolaşımı


Feedback