“Umut Nöbeti” sürüyor. Nöbeti, Önce İnsanım Diyen Avukatlar Platformu üyeleri, “Aslolan Hayattır” sloganıyla bir araya gelen bir grup kadın ile mimar Haydar Aksoy ve emekli işçi Ali Daştan devraldı.

Ankara’dan gelen Önce İnsanım Diyen Avukatlar Platformu’ndan üyeleri ise “Basın özgürlüğü
hapsedilemez” dövizleri açtı.

Grup adına açıklamayı avukat Sabri Erdal Güngör yaptı. Güngör, “Neden mi buradayız. Düşünce özgürlüğünü cezaevine hapseden zihniyete, ulaştıkları bilgileri gazete sayfalarına taşıyanların ‘casus’ değil ‘gazeteci’ olduklarını haykırmak için buradayız. Ülkemizin yakın zamanda attattığı badireyi, suçu günahı olmadığı halde cezaevinde çürüyen ve yaşadığı haksızlıklara dayanamayıp hayatına son veren insanları bir kez daha hatırlatmak için buradayız” diye konuştu.

Can Dündar ve Erdem Gül, avukatları aracılığıyla Önce İnsanım Diyen Avukatlar Platformu üyelerine mektup gönderdi. Dündar mesajında “Biz içerideyiz ama yüreğimiz, zihnimiz Cerattepe’de, Sur’da, Merasim Sokak’ta…Ülkemizin barışa susadığı şu günlerde ziyaretinizle güç bulduk. Dilerim bu dayanışma, bizi özgürlüğe, ülkemizi aydınlığa çıkarır” ifadelerine yer verdi. Erdem Gül ise mesajına: “Biz içeride üç ayı bulan mahsuplar olarak adaleti arıyoruz. Siz başta adalet mesleğini yürütenler ve daha özgür bir Türkiye’yi isteyen herkes dışarıda bu arayışı sürdürüyor. Adalet nöbeti tutanların sayısı artmalı, arayıştakilerin sesi çoğalmalı. Çünkü bu ülkede adalet arayışının nöbete ihtiyacı sürüyor. Ankaralı adalet arayışçılarına selam olsun.” yazdı.

Mimar Haydar Aksoy ile Ali Daştan da “Özgürlük, barış taleplerimizden vazgeçmeyeceğiz. Demokrasi mücadelesi kazanacak, özgür basın susturulamaz” diye konuştular.

“Aslolan Hayattır” sloganı ile beraraya gelen kadınlarda nöbet tuttu. Nöbette CHP’li eski vekiller Sena Kaleli, Prof. Binnaz Toprak ve CHP PM üyesi Gülseren Onanç, Kadın Adaylarını Destekleme Derneği (KA-DER) eski başkanı Çiğdem Aydın, Hande Karaküllah, Dilek Bil, Sema Günez, Ebru Pınar Dere, Oya Çanga, Tijen Togay, Melek Güler Kaya, Özlem Kaymak Hoş, Aycan Kaymak ve Nalan Kamil yer aldı.

Gülseren Onanç, yaptığı açıklamada, şu ifadelere yer verdi: “Sevgili Can ve Erdem. Bugün bizim kapısında Umut Nöbeti tuttuğumuz Silivri kapalı cezaevinde, siz 88 gündür tutuklusunuz. Siz ve sizin gibilerin hukuksuz, adaletsiz bir şekilde özgürlüklerinin kısıtlanması yüreğimizi acıtıyor, isyan ediyoruz. Diğer tarafta, memleketimiz ve bölgemizde devam eden savaş sonucu yüzlerce insanımızı kaybetmenin acısını yaşıyoruz. Ankara katliamının acısı hala çok yakıcı. Bugünkü Umut Nöbetini bir daha ifade özgürlüğü, haber alma özgürlüğü kısıtlanmasın, hiçbir gazeteci, akademisyen yazdığı haberden, verdiği bildiren dolayı tutuklanmasın diye savaş yerine barış, çatışma yerine müzakere ve uzlaşı, ölüm yerine hayat egemen olsun diye tutuyoruz.”

Gazetecilere özgürlük …21

“UMUT NÖBETİ”Nİ ÖNCE İNSANIM DİYEN AVUKATLAR İLE ASLOLAN HAYATTIR GRUBU ÜYELERİ, HAYDAR AKSOY İLE ALİ DAŞTAN YER ALDI.

Yazı dolaşımı


Feedback