22 SILIVRI NOBET CEREN CIPLAK VE SEBNEM SONMEZ 1

“Umut Nöbeti” devam sürüyor. Nöbeti, Oyuncular Sendikası kurucularından sanatçı Şebnem Sönmez ile Cumhuriyet Gazetesi Kültür Servisi editör ve muhabiri Ceren Çıplak devraldı.

Şebnem Sönmez şöyle konuştu:
“İyi ile kötünün, doğruyla yanlışın, güzel ve çirkinin savaşı bu. Zalimle mazlumun, zulüm senaryosu. Akıl ve Akıl dışının, insanın insanlık dışı yüzlerinin sergisi. İdeolojilerin tümünün eleklerden geçmek zorunda olduğu sınav gibi bir dönemden geçiyoruz. Hak, adalet, özgürlük, eşitlik, barış, yeniden ve daha net tanımlanacak; tam da bu zamanın içindeyiz. İki yiğit gazeteci Erdem Gül ve Can Dündar doğruyu sadece doğruyu söyledikleri, bunu halkla paylaştıkları, tehditlere boyun eğmeden yollarında inatla yürüdükleri, Cumhurbaşkanı’nın gözdağına aldırmadıkları için hapisteler. İyi, doğru ve güzel olan utanç verici biçimde cezalandırıldılar. Halkı tehlikeye karşı uyaran, kamuoyunun bilgilenme hakkına hizmet eden, meslek yaşamları boyunca mesleklerinin etiğinden hiç sapmamış, efendilikleri, uzmanlıkları, insanlıkları yüzlerinden okunan Erdem Gül ve Can Dündar için nöbetteyim. Savundukları her şeyin, kapsadıkları bütün niteliklerin, bütün erdemlerinin, doğruluklarının, dirençlerinin ve güzelliklerinin nöbetçisi olmaktan gurur duyuyorum.”

Ceren Çıplak ise şunları söyledi:
“Silivri Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü’nün önünde çayıyla, kahvesiyle herkesin bekleyiş sürdürdüğü bir büfe var. Adı ‘Son Çare Büfe.’Sizce son çare ne? Düşünememe hastalığına kapılmamak için çare haber alma ve bilgi edinme özgürlüğümüze sahip çıkmamızdır. Can Dündar, Erdem Gül ve tüm tutuklu gazetecilerin yanındayız. Onlarlayız. ”

Gazetecilere özgürlük …

“UMUT NÖBETİ”Nİ ŞEBNEM SÖNMEZ İLE CEREN ÇIPLAK TUTTU.

Yazı dolaşımı


Feedback