“Umut Nöbeti” devam ediyor.

Nöbeti, gazeteciler Turan Eser, Elif  Ilgaz, Mine Esen, İzmir Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya, Fransa Alevi Birlikleri Federasyon Başkanı Erdal Kılıçkaya, Ankara Sanat Tiyatrosu (AST) ile  CHP Balçova ve Bakırköy ilçe örgütleri nöbeti devraldı.

Turan Eser şöyle konuştu:

“Bütün zorba rejimler gerçekleri toplumdan, halktan gizlemek için zoru, yasağı, sansürü kullanır, susturmayı dener. Hakikatlerin üzerini örtmek için hukuk dışı yollara başvurur. Birçok baskı yolu var. Onlardan biri de Can ile Erdem’in cezaevine atılması ya da o gazeteye, o yayın organına yönelik bir itibarsızlaştırma kampanyası da olabilir. Yapılan iş bu. Halkın haber alma hakkına yönelik saldırılar var.”

Mine Esen de şöyle dedi:

“Can Dündar ve  Erdem Gül’la dayanışma için umut nöbetini devr aldık. Dündar ve Gül 83 gündür tutuklu… Hep söylüyoruz, söylemeye de devam edeceğiz, demokrasinin olmazsa olmazı özgürlüklerdir… Düşünce özgürlüğü, basın özgürlüğü demokrasinin temelidir. Gazeteci özgür değilse halkın haber alma hakkı ve gerçekleri öğrenme haklarında sorun vardır, demokraside sorun vardır.”

Anayasa Mahkemesi’nin, Dündar ve Gül’ün tutukluluklarına ilişkin itiraza ilişkin toplantısında tahliye kararı çıkacağını söyleyen Elif Ilgaz şu ifadeleri kullandı:

“Tahliye kararı vereceklerini umuyorum. Tıpkı diğer arkadaşlarımızı aldığımız gibi Can Dündar ve Erdem Gül’ü almaya tekrar geleceğiz. Dündar ve Gül  gazetecidir, bugün yazdıkları haberler nedeniyle tutuklular.”

ast

Ankara Sanat Tiyatrosu (AST)’ndan ise ortak açıklama yapıldı. Açıklamada,

“Gerçekler yargılanamaz, gazeteciler hapsedilemez! AST olarak #UmutNöbeti nde Can ve Erdem’in yanındayız. Her Azizname oyunundan sonra sahnemizden selam gönderdiğimiz Can ve Erdem’e, bugün de yanlarına gelerek selamımızı ve AST seyircisinin alkışlarını ilettik.” denildi.

 

balcova bakirkoy

Fransa Alevi Birlikleri Federasyon Başkanı Erdal Kılıçkaya ise, yaklaşık iki hafta önce AİHM’ye Türkiye’deki hak ihlalleri ile ilgili bilgilendirme dosyası verdiklerini ve konuya ilişkin Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Konseyi ile görüşmeler yaptıklarını açıklayarak şu ifadeleri kullandı:

“Can Dündar 5-6 yıl önce Fransa’ya bir panele geldiğinde dedi ki, ‘Fransa’daki canlara Can’dan selamlar’. Biz de eşi Dilek Dündar, Rakel Dink, Özgür Mumcu’nun da katıldığı Fransa’daki bir oturumda dedik ki ‘biz de Silivri’ye gideceğiz, Fransa’daki canlardan Can’larımıza binlerce selam götüreceğiz’. Ve buraya geldik. Dolayısıyla bu süreçle ilgili endişelerimiz Avrupa’daki kurumlarca da paylaşılıyoruz. Can’ları, Gül’leri hapse atanlar, Türkiye’nin itibarını sarstılar diye onları içeri attılar… Ama asıl Türkiye’nin itibarını basın emekçilerini içeri atanlar yerle bir etmiş durumdalar. 180 ülke içinde, Türkiye 149. sırada. Demokrasiden yana, mazlumdan yana tavrımızı göstermek için Silivri önündeyiz.”

Celal Sevinç ise,  “Dündar ve Gül cezaevinde oldukça biz, size ve düşüncelerinize, yazdıklarınıza inanan, sizinle birlikte savunan yoldaşlarınız olarak hep burada olacağız” derken;  Mehmet Ali Çalkaya da;

“Demokrasideki, sıkıntıların çözülmesi için buradayız. Bir olmak zorundayız. Cezaevinde bütün gazeteciler için nöbet tuttuk. Ülkenin demokrasiye ihtiyacı var.” ifadelerini kullandı.

Gazetecilere özgürlük …

“UMUT NÖBETİ”Nİ TURAN ESER, ELİF ILGAZ, MİNE ESEN, MEHMET ALİ ÇALKAYA, ERDAL KILIÇKAYA, AST TUTTU.

Yazı dolaşımı


Feedback