Yılın son günü soğuk ve karlı havada “UMUT NÖBETİ”NE devam edildi.

Nöbeti, Hürriyet Gazetesi Yazarı Yazarı Yalçın Bayer,

Cumhuriyet Gazetesi Eğitim Editörü Figen Atalay, Gazeteci Ufuk Şanlı ve Perpa Gündem Dergisi İmtiyaz Sahibi Nazmi Gökçeli devraldı.

Yalçın Bayer şöyle dedi:

2015 çok kötü bir yıldı. Ülkemizin ayarı bozuldu. En çok darbeyi gazeteciler yedi. Gazetecilerin tutukluluk sayısını bile tutamıyoruz. Meslektaşlarımız sıcak bir el arıyorlar, adalet arıyorlar. Ama hiç kimseden fayda yok. Bu yılın son günü o sıcaklığı dışarıdaki bizler vermek istiyoruz. Bu kar ve kışta kin, nefret ve ayrımcılık duygularından uzak bir Türkiye istiyoruz. Türkiye’nin ilerici ve aydınlanmacı yanının da korunmasını istiyoruz. 2015 yılında ülkede yüzlerce ölüm, onlarca katliam, bombalar altında bir felaket yaşandı. Bunların başında gelen ifade ve basın özgürlüğü ayaklar altına alınıyor. Yalnızca gazetecilik yaptıkları için, haber peşinde koştukları için Can Dündar ve Erdem Gül hapse atılıyor. Bu hukuksuzluklara karşı uluslararası siyaset dünyası bu alanda Türkiye’yi ayıplıyor. Acı,öfke, kavga yerine barış ve huzur istiyoruz.”

Figen Atalay şöyle konuştu:

“Yeni yılda tutuklu tüm gazetecilerin özgürlüklerine kavuşmasını ve Türkiye’nin ve dünyanın daha iyi bir yer haline gelmesini diliyorum.Bunun için izleyici olmak yerine elimizden geleni yapma çağrısında bulunuyorum.”

Ufuk Şanlı da şu ifadeleri kullandı:

“Bugün 2015’in son günündeyiz. Bizler açısından son derece önemli bir yerdeyiz, Silivri Cezaevi önündeyiz. Sevgili Can ve sevgili Erdem, Hidayet Karaca ve ismini sayamadığım pek çok arkadaşım maalesef bu yıl içeride kalmak zorunda bırakıldılar, özgürlükleri ellerinden alındı. Bir gazeteci olarak bu duruma tepki göstermememiz kaçınılmazdı ve bunun için buradayız. Hava oldukça soğuk, kar yağıyor ama bizim yüreklerimiz ışıl ışıl, sımsıcak. Çünkü bugün onlarla dayanışmak için buradayız.”

Nazmi Gökçeli  ise, “Özgürlük insanoğlu için kıymetlidir. Burada mücadele edip bedel ödeyenlere selam olsun. Buraya, Can Dündar ve Erdem Gül’ün özgürlüğüne kavuşması için düzenlenen Umut Nöbetini desteklemeye geldim” diye konuştu.

Gazetecilere özgürlük…

“UMUT NÖBETİ”Nİ; YALÇIN BAYER, FİGEN ATALAY, UFUK ŞANLI, NAZMİ GÖKÇELİ TUTTU

Yazı dolaşımı


Feedback