Silivri Cezaevi önündeki “Umut Nöbeti” olumsuz hava şartlarına rağmen sürüyor. Kar altında tutulan nöbeti, Dünya Yazarlar Birliği (PEN) Türkiye Başkanı Zeynep Oral, Sanatçılar Birliği Başkanı Ataol Behramoğlu, Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS) 2. Başkanı Tevfik Taş, Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Genel Başkanı Hasan Küçük, Disiplin Kurulu Başkanı Hasan Güngör, İstanbul Temsilcisi Mehmet Yeşildağ, Today’s Zaman Yazı İşleri Müdürü Celil Sağır, Zaman Gazetesi Yazarı Nurullah Öztürk devraldı.

Zeynep Oral şöyle konuştu:
“Türkiye, zulüm döneminden geçiyor. İçerideki arkadaşlarımızın yalnız olmadıklarını duyurmak için buradayım. Yalnız Can Dündar ve Erdem Gül için değil, gazetecilik faaliyetinden hapse tıkılan tüm gazetecilerin, bir an önce serbest bırakılmasını istiyorum Hiç kimse, Cumhurbaşkanı’nın bile, bedel ödetme ve keyfi ceza kesme yetkisinin olduğunu düşünmüyorum. İnanıyorum ki her karanlık gecenin bir sabahı vardır. Sabahı görmek için de mücadeleye devam edeceğiz.”

Ataol Behramoğlu şu ifadeleri kullandı:
“Umut Nöbeti”ne, hem Sanatçılar Girişimi hem de Dünya Şiir Harketi’ni temsilen katılıyorum. Yaratma özgürlüğü ile sanatçı olmanın, gazetecinin haber verme özgürlüğü ile yurttaşın düşüncesini ifade etme özgürlüğü arasında bir bağ vardır. Bu bağ, düşünce özgürlüğü kapsamındadır. Burada olma sebebim insan olma, yaratma özgürlüğünü savunmaktır. Hiç kimse, adalet ve hukukun üstünde değildir.”

Tevfik Taş ise şöyle dedi:
“Kötülük İmparatorluğu’na karşı mücadele ediyoruz. Böyle hisseden tüm yurttaşlar gibi kendi hakkımı arıyor ve savunuyorum. Şuna inanıyorum: Can ve Erdem hapsedilmedi. Hapsedilen bizleriz. Kendimi hapsedilmiş gibi hissediyorum…”

Hasan Kütük de şu ifadeleri kullandı:
“Türkiye’de toplumu derinden sarsan olayları geride bıraksak da 2016 yılında umutlarımız da mücadelemizde devam edecektir. Tarih elbet mağdur ve haksızlığa uğrayanları da yazacaktır. Başta Cumhuriyet gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül ile tutuklu olan gazetecilerin ceza evinde bulunmasını kabul etmiyoruz. Onların sonuna kadar yanlarında yer alarak fikir özgürlüğünden yana taraf olacağız.Farklı düşüncelerinde, özgürce ifade edilebilmesi demokrasinin vazgeçilmez kurallarından biridir.Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; çağdaş, laik, demokratik bir Türkiye ve sosyal hukuk devleti, yargı bağımsızlığı ve basın özgürlüğü için mücadelemiz devam edecektir.”

Ahmet Güngör ise şöyle dedi:
“Emek ve sınıf mücadelesinin güç merkezi Birleşik Kamu İş Konfederasyonu demokrasi ve hukuk mücadelesinde Can Dündar ve Erdem Gül’ün yanında “Umut Nöbetinde” görev başında.”

Mehmet Yeşildağ ise,
“Suçu işleyenin değil de suçu haber yapanın tutuklanması ülkemizde basının özgür, yargının bağımsız olmadığının göstergesidir. Unutulmasın ki adalet her zaman herkese lazımdır.” şeklinde konuştu.

Celil Sağır da,
“Nokta Genel Yayın Yönetmeni Cevheri Güven, Yazı İşleri Müdürü Murat çapan ile Jinha muhabiri Vildan Atmaca’nın hürriyetlerine kavuşmalarının verdiği moralle Silivri’deki umut nöbetini devraldım. hala 30 civarında gazeteci hapiste. Ülkemiz adına utanç verici. Medya üzerindeki eşi benzeri görülmemiş bu baskının farklı dünya görüşlerinden gazetecileri mücadele için bir araya getirmiş olmasını da ilerisi adına büyük bir umut ışığı olarak görüyorum. Basın özgürlüğü demokrasinin sigortasıdır.” dedi.

Nurullah Öztürk ise,
“Tarih düşünceyi tutuklayanı değil düşüncesini cesurca ifade etmekten çekinmeyenleri onurla yad edecektir.Tarihi korkaklar değil cesur insanlar yapar ve yazar.Bazıları da korkarak korkudan ölür. Can Dündar, Erdem Gül, Mehmet Baransu, Gültekin Avcı ve diğer gazeteciler hepsi de kamuya karşı sorumluluklarını yerine getirdiği için özgürlüğünden oldu.Bu toplumun doğruyu ve hakikati öğrenmesi adına kendilerini feda ettiler.Amasız fakatsız ve keşkesiz olarak herkes için özgürlük demokrasi herkesin ortak paydasıdır.” diye konuştu.

Gazetecilere Özgürlük…

“UMUT NÖBETİ”Nİ : ZEYNEP ORAL, ATAOL BEHRAMOĞLU, TEVFİK TAŞ, HASAN KÜTÜK, AHMET GÜNGÖR, MEHMET YEŞİLDAĞ, CELİL SAĞIR, NURULLAH ÖZTÜRK TUTTU.

Yazı dolaşımı


Feedback