Yeniakit.com.tr Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Can Karahasanoğlu’na Basın Meslek İlkeleri’nin 1., 4. ve 13. maddeleri uyarınca KINAMA.

REFERANS:               2017/07

ŞİKAYET EDEN:        Eda Yılmaz (Okur)

ŞİKAYET EDİLEN:    yeniakit.com.tr

 

ŞİKAYET KONUSU:

Okur Eda Yılmaz, yeniakit.com.tr adresinde, 23 Mart 2017 tarihinde yayımlanmış olan ve halen sitede bulunan “S. Arabistan’da ‘Türk Kaşarı’na Kırbaç Cezası!” başlıklı haberde geçen ifadelerden büyük üzüntü ve rahatsızlık duyduğunu, habere konu edilmiş olan Meryem Uzerli şahsında bütün kadınlara hakaret edildiğini, haberin ağır hakaret ve iftira içerdiğini ve Basın Meslek İlkeleri’ne aykırı bir çizgi ve tutum benimsendiğini iddia ederek şikayet başvurusunda bulunmuştur.

ŞİKAYETE KONU HABERLERDE ŞU İFADELER GEÇMEKTEDİR:

  1. 03.2017 tarihli “S. Arabistan’da ‘Türk Kaşarı’na Kırbaç Cezası!”:

“Bir kozmetik firmasının tanıtımı için Suudi Arabistan’a giden oyuncu Meryem Uzerli erkeklerin de bulunduğu ortamda başını açarak selfie çektirdi. Ülke kuralları gereği bu hareketinden dolayı Uzerli’ye kırbaç cezası verilebilir.

İki yıl önce Dubai’de bir firmanın bir buçuk milyon dolarlık residance daire hediyesi ile Arap dünyasının dikkatini üzerine çeken M. Uzerli, evlilik dışı çocuk sahibi olması il Arap dünyasında büyük tepkiye neden olmuştu.

SOSYAL MEDYADA ‘TÜRK KAŞARI’ DENİLİYOR

  1. Uzerli’nin sevgilisi Can Ateş ile evlilik dışı beraberliği sonrası kız çocuğu sahibi olduktan sonra Arap sosyal medyasında ‘Türk kaşarı’ olarak adlandırldı. Daha önce Arapların ‘seni görmek için sabırsızlanıyoruz’ yorumları ile beklediği Meryem Uzerli için şimdiki Arabistan ziyaretinde ise ‘Türk kaşarı yine bir buçuk milyon dolarlık ev almaya mı geldi’ youmları yapıldı.

TÜRK HALKI RAHATSIZ

Annesi Alman babası Türk olmasına rağmen kendisini Alman olarak gören M. Uzerli’nin “Türk kaşarı” olarak anılmasından Türk halkı da rahatsız. Bilindiği üzere “Muhteşem Yüzyıl” adlı rezil dizide rol alarak Türk halkının tepkisini çekmişti.

KIRBAÇ CEZASI ALABİLİR

Suudi Arabistan’da kamusal alanda özellikle de erkeklerin bulunduğu alanlarda kadınların başlarını açmaları yasak. Kuralın çiğnenmesi halinde ise suçu işleyen kadınlara kırbaç cezası gibi çeşitli yaptırımlar uygulanıyor. Uzerli’nin çektirdiği bu fotoğraf yetkililr tarafından ülke dışına çıkmadan fark edilirse Suudi kanunları gereği kırbaç cezası verilebilir.”

UZLAŞMA VE DİĞER KONULAR:

yeniakit.com.tr Yayın Yönetmeni, Ahmet Can Karahasanoğlu’na, uzlaşma veya herhangi bir talepleri olup olmadığına yönelik yazı ve e-posta gönderilmiş, belirtilen süre içinde cevap gelmemiştir.

DEĞERLENDİRME VE SONUÇ:

-Haber başlığında verildiği gibi; Meryem Uzerli, kırbaç cezası almamıştır. Haberde bu başlık kullanılarak, gerçekte verilmemiş bir ceza/olay, gerçekleşmiş gibi sunulmuştur.

-Toplam 9 cümleden oluşan haber metninde 5 kere “kırbaç cezası verilebilir”, 4 kere “Türk kaşarı”, 2 kere “evlilik dışı çocuk sahibi olmak” ifadeleri kullanılmıştır.

-Evlilik dışı çocuk sahibi olmak, 1.5 milyon dolarlık rezidans sahibi olmak suç değildir.

-Oyuncu Meryem Uzerli, halen Suudi Arabistan’da bulunduğu günlerde, “Uzerli’nin çektirdiği bu fotoğraf yetkililer tarafından ülke dışına çıkmadan fark edilirse Suudi kanunları gereği kırbaç cezası verilebilir.” ifadesiyle Suudi yetkililere açıkça ihbarda bulunulmuş, Suudi Arabistan ceza uygulamalarındaki “kırbaç cezası” defalarca hatırlatılarak ilgililer adeta göreve çağrılmıştır. “Erkeklerin bulunduğu ortamda başını açarak selfie çektirmek” kanunlarımıza göre suç değildir. Başka ülke kurallarında böyle bir uygulama olması, basın kuruluşunun o ülkeye ihbarda bulunmasını gerektirmez.

-Baştan sona cinsiyetçi, hakaretamiz ve aşağılayıcı ifadelere yer verilen haberde nefret söylemine varan bir üslup benimsenmiştir.

Yukarıdaki sebeplerden, yeniakit.com.tr internet sitesine,

Basın Meslek İlkeleri’nin “Yayınlarda hiç kimse; cinsiyeti, yaşı, sağlığı, bedensel özrü, sosyal düzeyi ve dini inançları nedeniyle kınanamaz, aşağılanamaz” diyen 1. maddesi,

“Kişileri ve kuruluşları, eleştiri sınırlarının ötesinde küçük düşüren, aşağılayan veya iftira niteliği taşıyan ifadelere yer verilemez” diyen 4. maddesi ,

“Şiddet ve zorbalığa özendirici, insani değerleri incitici yayın yapmaktan kaçınılır.” diyen 13. maddesi uyarınca OYBİRLİĞİYLE “kınama” kararı alınmıştır.