nobet_dumeniBugün Gazetesi’nde “Umut Nöbeti” ile ilgili yapılan haberler nedeniyle zorunlu açıklama:

Kayyımlı Bugün gazetesi Ankara sorumlusu Fatih Dağıstanlı tarafından yazılan, gazetede önceki gün Silivri Cezaevi ile ilgili koşulların övülmesinin ardından, bugün de umut nöbetiyle yapılan asılsız haberi şaşkınlıkla okuduk.

Bugüne dek, çoğunluğu gazeteci, STK temsilcileri, okur temsilcileri olmak üzere 300’den fazla, kişi yaklaşık 1000 saat nöbet tuttu.

13 Şubat 2016 günü ile ilgili yanlış ve maksatlı yapılan habere bir açıklık getirmek istiyoruz;

Başvurulara göre oluşturulan çizelgemizde,
10:00 ile 12:00 saatleri arasında KADER üyeleri,
12:00 ile 14:00 saatleri arasında Çağdaş Eczacılar Platformu üyeleri, 14:00 ile 16:00 saatleri arasında ise CHP Pendik İlçe Başkanı Kemal Ercan’ın nöbet tutacağı görülmektedir.

Ne varki, nöbetin tutulacağı günle ilgili bir önceki akşam KADER üyelerinin hastalık sebebiyle nöbete katılamayacakları belirtilmiştir. “Umut nöbeti” 13 Şubat 2016 günü, Silivri Cezaevi önüne gelen eczacılarla başlamıştır. Bu arada, CHP Pendik ilçe Başkanı ile parti üyeleri de nöbeti erkenden almışlardır. Saat 14:00’da da alandan ayrılmışlardır.

Ayrıca, “Umut Nöbeti”nin önemini ve değerini düşürmek amaçlı hazırlanan bu haber için, başta Basın Konseyi ve diğer kuruluşlar, Adalet Bakanlığı’ndan görüşme izni alamazken, Bugün gazetesinden giden ekibin bu izni alması da çok manidardır.

Sonuç olarak, her gün Silivri önünde nöbet tutan insanların özverili çabalarını yok sayan bu yalan haberin, gerçek habercilik kriterleriyle uyuşmadığını bir daha ilan ediyoruz.

Kendilerini “gazeteci” olarak gören bu kişileri, söz konusu Basın Meslek İlkelerine uygun davranmaya ve kamuoyu yararına haber yapmaya davet ediyoruz.

Saygılarımızla.

ZORUNLU AÇIKLAMA:

Yazı dolaşımı


Feedback